● 10 najmocnejších správcov hedžových fondov roka

10 najmocnejších správcov hedžových fondov roka

ZDIEĽAŤ

Aj keď sa niektorým hedžovým fondom v poslednom desaťročí veľmi nedarilo, ich zakladateľom sa podarilo zhromaždiť pozoruhodný majetok, vďaka ktorému disponujú značnou finančnou mocou. Patria medzi najväčších filantropov a zberateľov umenia. Nákupom apartmánov za niekoľko miliónov menia mestské panorámy. A v oblasti, ktorá odoláva zmenám, sa dokonca niektorí výrazne angažujú v diskusiách o nerovnosti príjmov a taktiež sa začínajú obávať, či je súčasné prerozdelenie bohatstva, udržateľné. Prinášame zoznam 10 najmocnejších správcov hedžových fondov za rok 2019. 

Bill Ackman, výkonný riaditeľ spoločnosti Pershing Square Capital Management

53- ročný správca fondov, výrazne otriasol spoločnosťou a aj jej ziskom, keď nedávno navrhol krízové riešenia pre spoločnosť Chipotle Mexican Grill, čo predstavuje jeden z jeho posledných úspechov. No najväčší puč tohto newyorského rodáka ešte len môže prísť. Ackamanov finančný status sa v posledných rokoch zhoršil a to najmä kvôli zlej stávke na kontroverznú farmaceutickú spoločnosť Valeant, v ktorej dokopy prišiel o 4 miliardy amerických dolárov. Zatiaľ čo tieto veľké straty viedli mnohých kritikov k tomu, aby predpovedali pokles spoločnosti Pershing Square, Ackman v roku 2014 založil verejne obchodovaný hedžový fond, ktorý je jedným z najväčších svojho druhu. Bill Ackman, ktorého majetok má hodnotu 1,1 miliardy amerických dolárov, je jedným z najväčších filantropov spomedzi správcov hedžových fondov. Prostredníctvom Pershing Square Foundation daroval už vyše 500 miliónov amerických dolárov.

Steve A. Cohen, zakladateľ spoločností Point72 Asset Management a SAC Capital

Predtým, ako sa jeho hedžový fond SAC Capital dostal do tajnej obchodnej siete, ktorú vyšetroval vtedajší manhattanský prokurátor Preeta Bhararu, bol Cohen neoficiálnym kráľom vo svete hedžových fondov, ktorý bol známy najmä vďaka tomu, že sa mu podarilo dosahovať dvojciferné výnosy a jeho obrovskej zbierke umenia. 

Cohen začal obchodovať s opciami v spoločnosti Gruntal & Co. Po tom, čo v roku 1978 získal titul vo Whartone. Tento neblahý začiatok ho nakoniec priviedol k založeniu spoločnosti SAC Capital v roku 1992. V roku 2013 sa táto spoločnosť stala známou vďaka tomu, že bola uznaná za vinnú v prípade podvodov s cennými papiermi. Cohen zaplatil rekordnú pokutu vo výške 1,8 miliárd amerických dolárov a aktivity spoločnosti uzavrel. Cohen má momentálne 63 rokov a nebol nikdy obvinený, takže aj naďalej spravuje svoje vlastné aktíva, ktorých hodnota je odhadovaná na 13 miliárd amerických dolárov.

Chase Coleman, zakladateľ spoločnosti Tiger Global Management

Ako potomok Petra Stuyvesanta, posledného holandského guvernéra štátu New Yorku, má 44-ročný Coleman najbližšie k americkému aristokratovi ako sa len dá. Coleman bol vychovaný v malej dedinke Glen Head na Long Islande, v štáte New York. Svoju kariéru začal po ukončení štúdia na Williams College, ako technický analytik v spoločnosti Juliana Robertsona – Tiger Management. Po tom ako Robertson v roku 2000 zatvoril svoju spoločnosť, vybavil Colemana 25 miliónmi amerických dolárov na založenie spoločnosti Tiger Global, vďaka čomu sa mladý správca hedžových fondov stal takzvaným “Tigríkom“.

Coleman, ktorý vlastní majetok v hodnote okolo 3 miliárd amerických dolárov, je považovaný za priekopníka vďaka tomu, že investoval do firiem ako Facebook, Linkedln a Spotify. V priebehu spomínaného roka má vo svojom portfóliu zatiaľ najväčší počet investícií do takzvaných “jednorožcov” – 42, čo je dokonca viac ako má čínska spoločnosť Tencent alebo japonská skupina SoftBank.

Ray Dalio, zakladateľ Bridgewater Associates a autor 

69-ročný Ray Dalio vedie najväčší hedžový fond na svete, s aktívami v hodnote 150 miliárd amerických dolárov. V posledných rokoch sa z neho stáva aj filozof, nakoľko v roku 2017 vydal knihu s názvom Principles, v ktorej uvádza svoj pohľad na svet a pracovné prostredie. V poslednej dobe začal Dalio rozprávať o problémoch, ktoré so sebou prináša americký kapitalizmus, hovoriac, že musí nastať reforma. Argumentujúc tým, že “americký sen je dávno stratený”, verí, že bohatí by mali platiť vyššie dane, nakoľko rastúce rozdiely v príjmoch a možnostiach pre Američanov “predstavujú existenčnú krízu pre celé Spojené štáty.”

zdroj: wwww.businessinsider.com

Ken Griffin, zakladateľ a výkonný riaditeľ spoločnosti Citadel

Griffin bol považovaný za zázračného investora, keď v roku 1990 založil svoju spoločnosť Citadel. Bolo to len rok po tom, čo promoval na Harvarde, kde zo svojej internátnej izby obchodoval s konvertibilnými dlhopismi. V roku 2008 vysoká miera zadlženosti spoločnosti Citadel spôsobila to, že počas finančnej krízy stratila polovicu svojich aktív, no vďaka nízkym úrokovým sadzbám, ktoré zaviedol americký Federálny rezervný systém, sa spoločnosti Citadel podarilo vyrovnať so svojimi stratami a naďalej prekvitať. Momentálne je spoločnosť Citadel jedným z najväčších hedžových fondov na svete s aktívami v hodnote 30 miliárd amerických dolárov. 

Paul Tudor Jones, zakladateľ Tudor Investment a Robin Hood Foundation

Jonesov hedžový fond – Tudor Investment, je jedným z najstarších a vďaka nemu má Jonesov majetok hodnotu 5 miliárd amerických dolárov. No Jones sa stál známym najmä vďaka založeniu Robin Hood Foundation, ktorá od roku 1988 poskytuje milióny amerických dolárov na charitu a pre rôzne sociálne programy v New Yorku. Každoročný galavečer je udalosťou, na ktorej nemôžu chýbať najväčší finančníci a ľudia venujúci sa charite.

V roku 2019 sa Jones pridal k miliardárom, ako je napríklad Ray Dalio a aj on začal viac rozprávať o vážnej nevyrovnanosti bohatstva. Poznamenal, že 43% opýtaných v Spojených štátoch amerických uviedlo, že by volili socializmus nad kapitalizmom, k čomu dodal, že je kapitalista, takže nechce aby sa niečo takéto aj reálne udialo. Jones sa taktiež podpísal pod Giving Pledge, ktorý v roku 2010 založil Bill Gates spoločne s Warrenom Buffettom, čím sa zaviazal darovať aspoň polovicu svojho majetku na charitu. V roku 2018 založil neziskovú organizáciu JUST Capital, ktorá posudzuje etické správanie spoločností a dúfa, že správanie spoločností sa dá zmeniť morálnym presviedčaním, nie reguláciami.

Daniel Loeb, zakladateľ a výkonný riaditeľ spoločnosti Third Point

57-ročný Leob, bol kedysi známy najmä kvôli svojim “jedovatým” listom, ktoré posielal generálnym riaditeľom, no dnes je jedným z najvýznamnejších správcov a vedie hedžový fond, ktorý má hodnotu 14 miliárd amerických dolárov. Leob, ktorý vlastní majetok v hodnote 2,8 miliardy amerických dolárov, je tiež veľkým zberateľom umenia a členom predstavenstva spoločnosti Sotheby’s, kam sa dostal po tom, čo pred niekoľkými rokmi zorganizoval kampaň proti jej predchádzajúcemu vedeniu. Leob študoval ekonomiku na Kolumbijskej Univerzite a po ukončení štúdia pracoval na Wall Street, pre spoločnosti ako napríklad Jefferies alebo Citigroup, predtým ako v roku 1995 založil svoj hedžový fond s názvom Third Point.

Paul Singer, zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Elliott Management

74-ročný Singer vedie jeden z najstarších hedžových fondov, ktorý ešte funguje a roku 2019 oslávil 42 rokov. Je taktiež aj jedným z najobávanejších investorov na tejto planéte. Singer sa prvýkrát dostal do povedomia verejnosti v roku 2012, vďaka jeho 15-ročnej právnej bitke s Argentínou,  kedy si privlastnil Argentínsku námornú loď, aby uspokojil svoje pohľadávky voči tejto juhoamerickej krajine. 

Po tom, čo v roku 2016 právne boje s Argentínou vyhral, sa Singer rozhodol pokračovať v používaní najstaršej taktiky, využívajúc vládne dlhy a bankroty, aby sa stal najobávanejším akcionárskym aktivistom. Jeho taktika je stále pomerne kontroverzná, no minulý rok sa požiadavkám jeho hedžového fondu, ktorý má hodnotu 34 miliárd amerických dolárov, podrobilo 24 spoločností, čím sa stal aktivistom číslo jeden. V roku 2019 sa situácia aj napriek prudko rastúcemu akciovému trhu mierne zhoršila.

Jeffrey Smith, výkonný riaditeľ spoločnosti Starboard Value

Smith bol malým správcom hedžových fondov, keď sa začal verejne angažovať v kritike firmy Darden Restaurant’s a jej dcérskou spoločnosťou Olive Garden Garden, ktorá bola súčasťou kampane aktivistov a v roku 2014 viedla k zriedkavej zmene v rade spoločnosti. Odvtedy sa Smith stal známym v korporátnej Amerike a je vysoko cenený a obdivovaný pre svoju operačnú obratnosť. Začiatkom roka 2019 spoločnosť Startboard oznámila nové investície v hodnote 2,3 miliardy amerických dolárov, čo predstavuje zhruba polovicu všetkých spravovaných aktív spoločnosti Starboard. 

Smith vyrástol v štáte New York a získal titul v oblasti ekonomiky na Wharton School, následne nastúpil na Wall Street, kde pracoval v divízii fúzií a akvizícií francúzskej banky Société Générale, než začal pracovať pre hedžový fond Ramius. Tento fond bol založený Petrom Cohenom, bývalým predsedom predstavenstva a generálnym riaditeľom spoločnosti Shearson Lehman Brothers. 

Donald Sussman, zakladateľ a predseda spoločnosti Paloma Partners

Okrem toho, že vedie hedžový fond Paloma Partners v meste Greenwich, štátu Connecticut, Sussman je známy aj ako jeden z najštedrejších demokratických darcov v časoch, kedy je prezidentom Donald Trump.

ZDIEĽAŤ

Odoberajte náš newsletter

V prípade záujmu o odber našich článkov, publikácií a noviniek, nám zanechajte svoju e-mailovú adresu.



    Prečítal som si a súhlasím s Podmienkami používania a s Ochranou osobných údajov.*