● 9 stratégií, ktoré pomôžu ochrániť portfólio pred rastom úrokových sadzieb

9 stratégií, ktoré pomôžu ochrániť portfólio pred rastom úrokových sadzieb

ZDIEĽAŤ

Investori by mali veľmi pozorne sledovať úrokové sadzby. V niektorých prípadoch sú vysoké úrokové sadzby dobrou správou – napríklad, keď investor očakáva výnos z vysoko-výnosného finančného účtu alebo investičného nástroja. V iných prípadoch však môžu vysoké úrokové sadzby poškodiť výkonnosť investičného portfólia. Práve preto, by mali byť investori vždy pripravení na náhle zmeny trhu.

Nakoľko sa úrokové sadzby dlhší čas pohybovali na úrovni blízkej historických miním, je pochopiteľné, že investori pozabudli na skutočnosť, že to čo klesá, raz porastie. Rast úrokových sadzieb sa očakáva paralelne s rastom celosvetovej ekonomickej aktivity. Keď sa to stane, investori s pevným príjmom, ktorí investujú v dlhodobom ale aj krátkodobom horizonte, a ktorí sa nepripravili na rastúce úrokové sadzby, môžu zrazu prísť o možnosť nárastu ich mesačných príjmov. Z toho dôvodu je načase začať sa pripravovať na tento posun a vyťažiť z rastu úrokových sadzieb maximum. V tomto článku si predstavíme 9 stratégií, ako sa pripraviť na rastúce úrokové sadzby.

1.) Zvážte spoluprácu s aktívnym správcom portfólia

Spolupráca s aktívnym správcom investičných portfólií je v mnohých ohľadoch neoceniteľná. Efektívna práca s výnosovou krivkou je určitou formou umenia a mnohí ju prehliadajú. V skutočnosti však je spolupráca s aktívnymi správcami, ktorými ovládajú toto umenie a ktorí sa venujú aktívam s pevným výnosom, najlepší spôsob ako ochrániť svoje investičné portfólio pred hrozbou rastúcich úrokových sadzieb.

2.) Pozrite sa na fixné nástroje

Zvážte nákup fixných odložených anuít od vysoko hodnotených poisťovacích spoločností. Prečítajte si niečo viac o tomto type investičných nástrojov a pochopte všetky ich výhody, aj nevýhody. Po prípade si môžete nakúpiť jednotlivé dlhopisy, ktoré budete držať do doby kým nenastane ich splatnosť.

3.) Zafixijte si hypotéku s nízkym úrokom

Zafixujte si dlhodobú hypotéku s nízkym úrokom ešte teraz, teda predtým ako budú úrokové sadzby rásť. Neexistuje lepší čas na uskutočnenie takéhoto kroku, nakoľko je nepravdepodobné, že by úrokové sadzby v blízkej budúcnosti klesli. Je kľúčové uzamknúť úrokovú sadzbu na najnižšej možnej úrovni.

4.) Preskúmajte sektor verejných služieb

Sektor verejných služieb preukázal svoju odolnosť na trhoch s rastúcimi úrokovými sadzbami. V dôsledku toho mnohí očakávajú, že verejné služby aj teraz poskytnú investorom príležitosť na kompenzáciu rastúcich úrokov. Historická výkonnosť však nikdy negarantuje budúce výsledky, preto je potrebné byť opatrný.

5.) Investujte do akcií

Rastúce úrokové sadzby nielenže poškodia držanie aktív s fixným výnosom, ale môžu tiež spôsobiť, že výnosy týchto cenných papierov nebudú dostatočné na udržanie kúpnej sily. V súčasnej situácii nemôžete o dlhopisoch uvažovať ako o “bezpečných investíciách”. Nakoľko ich cena bežne nekolíše tak veľmi ako cena akcií, je pravdepodobné, že budú predstavovať väčšie trhové riziko, ktoré vám bude brániť v dosahovaní vašich investičných cieľov. V prípade rastúcich úrokových sadzieb, by sa mali investori poobzerať po akciách spoločností využívajúcich suroviny. Ceny surovín často zostávajú stabilné alebo klesajú, keď úrokové sadzby rastú. Spoločnosti používajúce tieto materiály na výrobu hotového tovaru, alebo jednoducho pri svojich každodenných operáciách, uvidia zodpovedajúci nárast svojich ziskových marží, nakoľko ich náklady poklesnú. Z tohto dôvodu sú tieto spoločnosti vnímané ako dobrý spôsob, ktorým je možné zaistiť svoje investičné portfólio proti inflácii. Rastúce úrokové sadzby sú okrem toho dobrou správou aj pre realitný sektor, preto môžu byť spoločnosti profitujúce z výstavby budov taktiež dobrým plánom pre investorov. Producenti hydiny a hovädzieho mäsa môžu tiež zaznamenať nárast dopytu pri raste sadzieb v dôsledku zvýšených spotrebiteľských výdavkov a nižších nákladov.

6.) Vsaďte na dlhodobý časový horizont

Tento bod je sporom medzi makroekonómiou a mikroekonómiou. Úrokové sadzby sú nastavené americkým Federálnym rezervným systémom, preto spadajú pod makroekonómiu. Zmeny v portfóliách jednotlivých investorov však tvoria mikroekonómiu. Žiaden investor nemôže sám o sebe ovplyvňovať makroekonomické udalosti. Namiesto toho, by mali byť investičné portfóliá budované tak, aby vydržali, alebo dokonca ťažili z makroekonomických zmien. Šikovní investori vsádzajú na dlhodobý časový horizont hru tým, že prijmú finančný plán, ktorý takéto zmeny predpovedá a je na nich adekvátne pripravený.

7.) Pokračujte v investovaní a diverzifikácii svojich finančných prostriedkov

Ako investor nikdy nechcete, aby boli vaše peniaze iba tak vložené na bankovom účte, a to dokonca ani vtedy, keď rastú úrokové sadzby. Namiesto toho pokračujte v investovaní a diverzifikácii svojich finančných aktív. So správne diverzifikovaných investičným portfóliom môžete chrániť svoje financie pred infláciou tým, že ich necháte rásť prostredníctvom viacerých rozličných investičných nástrojov.

8.) Nemeňte svoju investičnú stratégiu kvôli tomu, že máte strach

Nemeňte svoju investičnú stratégiu iba na základe strachu zo zmeny úrokových sadzieb. Ak sa vaša investičná stratégia v plnej miere opiera o zmenu úrokových sadzieb, ako sú napríklad pôžičky alebo nehnuteľnosti, potom už obsahuje určitý druh izolácie, ktorý vás ochráni pri zmene úrokových sadzieb. Držte sa svojej stratégie pri rastúcich úrokových sadzbách rovnako, ako keď boli úrokové sadzby nízke. Vykonávanie drastických zmien v stratégii len kvôli tomu, že sa obávate súčasnej situácie môže viesť k zlyhaniu.

9.) Skráťte dobu splatnosti dlhopisov, ktoré vlastníte

Ďalším z bodov, ktorý by ste mali vykonať pri raste úrokových sadzieb je zníženie svojej expozície voči dlhodobým dlhopisov a zároveň aj posilnenie svojej pozície v krátkodobých a strednodobých dlhopisov. Krátkodobé a strednodobé dlhopisy sú vo všeobecnosti menej citlivé na zvýšenie úrokových sadzieb, ako dlhopisy s dlhšou dobou splatnosti. Prechod na krátkodobé dlhopisy však nie je až taký atraktívny, nakoľko tieto dlhopisy poskytujú investorom menší potenciál zárobku ako dlhodobejšie dlhopisy. Ak nechcete, aby vaše portfólio generovalo nižšie výnosy, skúste kombináciu krátkodobých dlhopisov s inými investičných nástrojmi, vrátane dlhu s pohyblivou úrokovou sadzbou. Môže ísť napríklad o bankové pôžičky alebo cenné papiere chránené Ministerstvom financií Spojených štátov amerických. Historické údaje dokazujú, že úrokové sadzby jednoducho nemôžu byť stále nízke. Rýchlosť a tempo akým porastú sa však veľmi ťažko predpovedá. Tí, ktorí nevenujú pozornosť vývoju úrokových sadzieb môžu prísť o cenné investičné príležitosti. Existuje viacero investičných stratégií, ako sa môžu investori pripraviť na rastúce úrokové sadzby. Dôležité je jednoducho konať včas.p>

ZDIEĽAŤ

Odoberajte náš newsletter

V prípade záujmu o odber našich článkov, publikácií a noviniek, nám zanechajte svoju e-mailovú adresu.



    Prečítal som si a súhlasím s Podmienkami používania a s Ochranou osobných údajov.*