Hedžový fond zaznamenal vďaka investíciám do technologických spoločností 56% zisk


Izolácia nie je pre Erica Jacksona žiadna novinka. V roku 2017 založil hedžový fond, ktorý sa sústredí najmä na technologické spoločnosti a od jeho spustenia ho spravuje z pohodlia svojho domova.

Pandémia iba mierne ovplyvnila spôsob, akým pracuje. Avšak na druhej strane, núti pandémia koronavírusu investorov po celom svete, aby začali premýšľať nad tým, ktorým spoločnostiam sa po prekonaní pandémie bude dariť lepšie. V Jackosonovom prípade posilnila kríza vyvolaná pandémiou koronavírusu jeho kľúčové podiely. Vďaka spoločnosti Zoom Video Communications Inc. a nemeckej aplikácii zabezpečujúcej doručenie potravín priamo k vám domov, Delivery Hero SE, vykázal jeho fond EMJ Capital Ltd. zaujímavý zisk vo výške 56%.

Jackson sa pokúšal nazhromaždiť, čo najviac dát o využívaní technológií. Tieto dáta mu mali pomôcť pri výbere spoločností, ktoré mu zabezpečia zisk. 3. februára - viac ako mesiac pred tým, ako bola nákaza koronavírusom vyhlásená za pandémiu, si Jackson všimol náhly nárast počtu stiahnutí aplikácie Zoom v Číne. V tej dobe už vlastnil isté akcie spoločnosti Zoom Video Communications, pretože sa mu páčila technológia zabezpečujúca prenos video-konferencií a taktiež aj generálny riaditeľ spoločnosti. Údaje, ktoré získal z Číny ho presvedčili, aby svoj podiel v spoločnosti zdvojnásobil.

Jackson uviedol: “Ide o unikát. V technologickom sektore nevidíte mnoho takýchto spoločností. Keď narazíte na akcie spoločnosti Google je rozumné do nich investovať a držať ich vo svojom portfóliu dlhodobo a to isté si myslím, že platí aj pre spoločnosť Zoom.” Hodnota akcií spoločnosti sa v tomto roku viac ako zdvojnásobila.

Graf č1: Historické údaje spoločnosti Zoom. Zoom zaznamenal v tomto roku prudký nárast a prekonal index referenčných hodnôt.

Hedžové fondy boli tvrdo zasiahnuté panikou vyvolanou pandémiou koronavírusu, nakoľko prišli o veľa klientov a niektoré v marci zaznamenali pomerne vysoké investičné straty. Hodnota aktív spravovaných v rámci hedžových fondov po celom svete klesla po prvýkrát za posledných šesť rokov pod 3 bilióny amerických dolárov. Podľa spoločnosti Venator Capital Management, zaznamenalo zisk v prvom kvartáli roku 2020 päť zo 61 kanadských hedžových fondov.

Hedžovým fondom sa však v tomto roku dokonca darí viac ako akciovému trhu. Sektor hedžových fondov zaznamenal do apríla pokles o 6,7%, zatiaľ čo akciový index S&P 500 klesol o 9%, a to dokonca vrátane reinvestovaných dividend, nakoľko kríza spôsobená pandémiou koronavírusu otriasla globálnymi trhmi.

Kenneth Heinz, prezident spoločnosti Hedge Fund Research, vo svojej správe uviedol: “Správcovia hedžových fondov sa aktívne zameriavajú na vysokú volatilitu a rovnako aj na viacero nových investičných príležitostí. Je vysoko pravdepodobné, že obchodovanie a investovanie na makroekonomickej úrovni bude aj v nasledujúcich mesiacoch vysoko volatilné a nestabilné. Táto situácia vytvára pre správcov fondov dynamické príležitosti, vďaka ktorým môžu dosiahnuť lepšiu výkonnosť.” Preto sú hedžové fondy v neistých časoch pre investorov považované za prínos.

V apríli sa darilo všetkým piatim stratégiám, ktoré agentúra Bloomberg sleduje. Len sa pozrite na tie čísla:

Rady zo Silicon Valley

Jackson spravuje jeden hedžový fond, ktorý využíva stratégiu long/short equity. Tento fond vlastní aktíva v hodnote približne 61 miliónov amerických dolárov a od októbra 2017, kedy bol založený, zaznamenal nárast o 131%. Zvyčajne vlastní akcie 11 až 20 spoločností a zastáva podobný počet krátkych pozícií na trhu. Opcie sú súčasťou stratégie, ktorú Jackson používa. Fond držal predajné opcie proti niektorým indexom, ktoré zaznamenali prudký nárast počas paniky, ktorá zachvátila trh koncom februára a začiatkom marca. Investori sa v tej dobe snažili ochrániť pred ďalšími potencionálnymi stratami.

Na druhej strane, Jackson (na obrázku nižšie) povedal, že sa pokúša nájsť spoločnosti, o ktorých si myslí, že majú v nasledujúcich dvoch až troch rokoch dobrú šancu zdvojnásobiť alebo strojnásobiť svoju hodnotu. Akcie takýchto spoločností drží iba do doby, kým svoju hodnotu naozaj zvýšia. Ako je v prípade fondov zameraných na technologický sektor pomerne bežné, investori môžu zaznamenať vysokú každodennú volatilitu.

Za normálnych okolností cestuje Jackson pravidelne do San Francisca a do Silicon Valley, kde sa stretáva s ľuďmi, ktorých spoznal počas doby, kedy sám pracoval v technologickom sektore. V rokoch 2000 až 2004 pôsobil v spoločnosti VoiceGenie Technologies Inc., ktorá sídli v Toronte a v roku 2006 bola odkúpená spoločnosťou Alcatel za nezverejnenú hodnotu.

Uviedol: “Keď viacero mojich známych spomenie jednu a tú istú spoločnosť, tak viem, že ide o spoločnosť, nad ktorou by som sa rozhodne mal zamyslieť. Takto sa mi darí investovať do spoločností pomerne skoro. V týchto prípadoch sa snažím držať svoje podiely po dlhší časový horizont, nejde o iba nejaký rýchly predaj.”

Jeho najväčším úspechom v roku 2018 bolo investovať do spoločnosti Twilio Inc. sídliacej v San Franciscu. Akcie tejto spoločnosti vyrábajúcej softvér v roku 2018 vzrástli o 278%. V roku 2019 zaznamenali nárast o ďalších 10%.

Svoj podiel v spoločnosti Twilio nahradil spoločnosťami Delivery Hero a HelloFresh SE. Obe z týchto spoločností mali výrazný podiel na náraste jeho fondu v tomto roku.

Ďalej uviedol: “Mal som v nich zainvestované už v roku 2019. Avšak až potom, čo pandémia začala narúšať každodenný život ľudí a zápasy NBA boli zrušené, som si uvedomil, že pôjde o oveľa väčší obchod ako som pôvodne začiatkom roka očakával.”

Internetové dinosaury

Jackson taktiež investoval do spoločnosti Ebay.

“EBay síce prehral svoju vojnu s Amazonom, avšak stále má v rukáve niekoľko katalyzátorov, ktoré môže počas tohto roka využiť.”

Podľa Jacksona môže spoločnosť, vďaka nástupu nového generálneho riaditeľa - Jamieho Iannone, ktorý pred tým pracoval ako výkonný riaditeľ elektronického obchodu spoločnosti Walmart, zaznamenať obnovený rast výnosov. Iannone nastúpil do svojej pozície minulý mesiac.

Graf č2: Návrat? Akcie spoločnosti EBay zaznamenali v tomto roku nárast, avšak ešte stále zaostávajú za spoločnosťou Amazon.

Spoločnosť EBay prednedávnom predala svoju webovú stránku StubHubs za 4,05 miliardy amerických dolárov. Táto stránka sprostredkováva ľuďom opätovný predaj vstupeniek na rôzne podujatia. V súčasnosti spoločnosť EBay vyhodnocuje ponuky týkajúce sa jej podnikania v oblasti inzercie. Jackson, ktorý je aktivistickým investorom spoločností Yahhoo a Viacom, dúfa, že spoločnosť EBay využije peniaze získané z predaja na akvizície.

Zároveň poznamenal: “Ide tu o zaujímavú situáciu, ktorej nikto nevenuje pozornosť, pretože sa týka tejto starej vykopávky.” Jackson predpokladá, že hodnota akcií spoločnosti EBay stúpne v najbližších 6 až 18 mesiacoch na vyše 100 amerických dolárov. V súčasnosti sa akcie spoločnosti predávajú za 40,32 amerických dolárov.

Technológie v zdravotníckom sektore

Jackson je pesimistický ohľadom toho, že opätovné spustenie ekonomiky pôjde hladko. Podľa neho zbankrotujú malé podniky a energetické spoločnosti. Predpokladá však, že pandémia povedie k veľkým zmenám v oblasti zdravotnej starostlivosti a technológií.

“Myslím si, že na trhu existuje obrovská príležitosť pre zariadenia, ktoré budú sledovať zdravotný stav ľudí a budú v neustálom spojení s nemocnicami. Pacient tak nebude musieť stále cestovať a lekár bude mať neustály kontakt so svojím pacientom.”

Jackson vlastní akcie spoločnosti DexCom, ktorá vyvíja zariadene monitorujúce hladinu cukru v krvi u diabetických pacientov. Túto spoločnosť objavil pár rokov dozadu, keď bola jeho synovi diagnostikovaná cukrovka 1. typu. Ďalej uviedol: “Ich zariadenia sú stále menšie a ľahšie, menej zasahujúce do organizmu a lacnejšie. Myslím si, že ide o mimoriadne zaujímavú spoločnosť, ktorej treba venovať pozornosť.”

Taktiež vlastní podiel v spoločnosti Livongo Health. Ide o americkú spoločnosť, ktorá sa zameriava na monitorovanie zdravotného stavu ľudí na diaľku. Akcie tejto spoločnosti v roku 2020 zaznamenali nárast o 75%, zatiaľ čo akcie spoločnosti DexCom vzrástli o 67%.

zdroj: bloomberg.com, financialtimes.com

V prípade, že by ste chceli ochrániť svoj majetok, finančné prostriedky a mali záujem o podobný hedžový fond, môžete si pozrieť ponuku na našej stránke.