Prečo Fed zvažuje zmenšiť objem svojich nákupov
a prečo to trhy znepokojuje?


Predseda Federálneho rezervného systému (ktorá je centrálnou bankou USA) Jerome Powell v piatok uviedol, že americká centrálna banka by mohla začať znižovať svoje mesačné nákupy dlhopisov už v tomto roku. Napriek tomu sa vraj centrálna banka stále neponáhľa so zvyšovaním úrokových sadzieb. Toto oznámenie globálne trhy očakávali už niekoľko mesiacov. Čo teda toto zmenšovanie objemu nákupov aktív americkým Federálnym rezervným systémom je, a prečo si s tým finančné trhy po celom svete robia starosti?

Čo je kupovanie dlhopisov?

Bežné výrobky, ako je napríklad pivo alebo víno, pracie prostriedky a čokoľvek vyrobené z plastu, sú v podstate biotechnologické výrobky. Ľudia od pradávna používali biotechnológie pri chove zvierat, ale aj vylepšovaní vypAmerický Federálny rezervný systém (FED) od 18. marca 2020 každý mesiac nakupuje dlhopisy v hodnote 120 miliárd amerických dolárov. K tomuto dátumu vlastnil Federálny rezervný systém aktíva v hodnote 4,7 bilióna amerických dolárov. K 14.4.2021 však bola hodnota aktív vlastnených americkou centrálnou bankou na úrovni 7,8 biliónov amerických dolárov. Federálny rezervný systém je najvplyvnejšou ekonomickou inštitúciou na svete. Jeho dôležitou funkciou je riadenie celkovej nevyrovnanej ponuky amerického dolára a jeho náhrad.

Federálny rezervný systém v skutočnosti fyzické peniaze netlačí, no väčšina amerických peňažných zásob je vypísaná v digitálnom formáte alebo na ťarchu veľkých bánk. Akonáhle banka tieto peniaze širšej ekonomike požičia, vytvoria sa skutočné peniaze. Federálny rezervný systém to robí prostredníctvom “Operácií na voľnom trhu“, kde nakupuje alebo predáva krátkodobé vládne dlhové cenné papiere.

Z hľadiska trhovej kapitalizácie medzi top biotechnologické spoločnosti so sídlom v Spojených štátoch amerických Federálny rezervný systém taktiež používa na vkladanie peňazí do systému Frakčné rezervné bankovníctvo alebo Efekt multiplikátora peňazí. Rezervy v bankách v objeme 1 miliardy amerických dolárov, teda efektívne vytvoria 10 miliárd dolárov v nových úverových peniazoch v ekonomike. Tento proces sa v trhovom jazyku nazýva kvantitatívne uvoľňovanie.

Prečo centrálna banka nakupuje
dlhopisy?

Ako priemyselné odvetvie, farmaceutické spoločnosti pracujú na skúmaní, vývoji a predaji liekov získaných z umelých látok. Niektoré farmaceutické spoločnosti majú mimoriadne dlhú históriu. Zakladateľ nemeckej spoločnosti Keď je ekonomika v útlme, ako napríklad v rokoch 2008-2009, alebo na začiatku pandémie koronavírusu, banky prestávajú poskytovať pôžičky, pretože sa boja, že ich ľudia alebo spoločnosti nebudú schopné splatiť. V takom čase na scénu vstupujú centrálne banky, ktoré znížia úrokové sadzby a nakúpia dlhopisy, vďaka čomu vnesú do ekonomiky určitú likviditu. V zásade zvyšujú ponuku peňazí v ekonomike výmenou dlhopisov za hotovosť.

Centrálne banky toto nazývajú “Operácie na voľnom trhu“. Keďže sú úrokové sadzby nízke, banky nezískavajú žiaden úrok za nečinné fondy (a za dodatočnú likviditu), preto sú nútené poskytovať pôžičky skutočným dlžníkom, aby im umožnili dosahovať rast.

Cieľom amerického Federálneho rezervného systému je udržanie stabilnej a rastúcej ekonomiky. Darí sa mu to vďaka expanzívnej politike, teda znižovaniu úrokových sadzieb, alebo kvantitatívnym uvoľňovaním, teda nákupom dlhopisov. Kupovaním dlhopisov, Federálny rezervný systém pridáva do ekonomiky nové peniaze, ktoré slúžia na zníženie úrokových sadzieb ponukou cenných papierov s pevným výnosom. Rozširuje tak súvahu centrálnej banky.

Čo má na mysli Federálny rezervný systém,
keď rozpráva o jeho zmenšovaní?

Kvantitatívne uvoľňovanie pomáha ekonomike tým, že znižuje dlhodobé úrokové sadzby, a tým zlacňuje pôžičky pre podnikateľov a hypotéky, čo dáva signál, že americký Federálny rezervný systém chce podporovať ekonomiku. Zmenšovanie objemu nákupov teda predstavuje postupné spomaľovanie tempa veľkých nákupov aktív Federálnym rezervným systémom. Konečným cieľom tak je pomalé odstránenie peňažných stimulov.

Súčasný stav

Federálny rezervný systém na svojom zasadnutí, ktoré sa týkalo menovej politiky, výslovne neuviedol, že chce začať zmenšovať objem nákupov. V poslednom vyhlásení však uviedol, že ekonomika musí dosiahnuť “značný pokrok” smerom k svojim cieľom skôr, ako sa začne so znižovaním a potom vráti úrokové sadzby do normálu. Niektorí členovia Federálneho výboru pre voľný trh poznamenali, že úroveň zamestnanosti zostáva pod úrovňou pred vypuknutím pandémie, a preto navrhujú, aby bol Federálny rezervný systém ešte trpezlivý. Ostatní členovia vyjadrili svoje obavy z inflačných tlakov a nadmerného riskovania na trhoch v dôsledku nákupov aktív Federálnym rezervným systémom.

Federálny rezervný systém uviedol, že znižovanie objemov nákupov bude predchádzať zvýšeniu cieľa krátkodobej úrokovej miery. Znižovanie objemu nákupov nielenže zmenší mieru kvantitatívneho uvoľňovania, no je tiež vnímané aj ako varovanie pred prísnejšou menovou politikou, ktorú chce Federálny rezervný systém zaviesť.

Kombinácia plánovaného zníženia nákupov aktív a možností zvýšenia úrokových sadzieb v roku 2013 viedla k obdobiu vysokej volatility a rastúcich sadzieb na dlhopisových trhoch. 21. mája 2013 vydal vtedajší predseda Federálneho rezervného systému - Ben Bernanke prvý verejný signál, že zmenšovanie objemu nákupov sa blíži. Jeho slová prekvapili trhy a spustili nárast trhových úrokových sadzieb, čím tlačili na výnosy dlhopisových trhov. Bernanke následne vypracoval plán zmenšenia objemov nákupov a výnosy výraznejšie vzrástli.

Toto konanie malo veľký vplyv na finančný trh a viedlo k odlivu kapitálu a oslabeniu meny, najmä na rozvíjajúcich sa trhoch v krajinách, ako napríklad Brazília, India, Indonézia, Južná Afrika a Turecko. V decembri roku 2031 začal Federálny rezervný systém znižovať tempo nákupov aktív z 85 miliárd amerických dolárov mesačne, na 75 miliárd amerických dolárov.

Pri každom nasledujúcom stretnutí sa nákupy znižovali o 10 miliárd amerických dolárov. Program nákupu aktív sa skončil v októbri 2014 a Federálny rezervný systém začal v októbri v roku 2017 zmenšovať svoju súvahu. Možno si pamätáte na to, že rupia - mena, ktorá sa používa v Indii a jej okolitých krajinách, klesla z 54 na 68 v priebehu troch mesiacov. Celý pokles nebol spôsobený iba postupným znižovaním objemu nákupov aktív americkým Federálnym rezervným systémom, ale aj dvojitým deficitom, ktorému India v danej dobe čelila.

Čo sa stane, ak FED začne so znižovaním
nákupov aktív v tomto roku?

Hoci Federálny rezervný systém do dnešného dňa nezačal so znižovaním objemu nákupov aktív, trhy po celom svete sa na základe vyhlásení niektorých predstaviteľov Federálneho rezervného systému začínajú na takýto krok pripravovať. Keď s tým Federálny rezervný systém napokon začne, trhy budú viac ako pripravené, a preto by nemalo dôjsť k podobnému chaosu ako v roku 2013, kedy Bernanke z ničoho nič oznámil zmenšenie objemu nákupov.

Vďaka predčasnému oznámeniu o takýchto krokoch, sme mohli pozorovať určité odlivy z rozvíjajúcich sa trhov, ako je napríklad India, avšak Rezervná banka Indie dostatočne pripravila ekonomiku krajiny nahromadením zahraničných devízových rezerv v hodnote 612 miliárd amerických dolárov. Akciové trhy dosiahli svoje historické maximá, a preto je určitý pokles nevyhnutný, no keďže retailoví investori riadia trhy a ekonomikám sa relatívne darí, je pravdepodobné, že sa akciové trhy o chvíľu odrazia naspäť. Dôsledok znižovania objemu nákupov aktív americkým Federálnym rezervným systémom, by mal byť preto v niektorých ekonomikách oveľa menší ako v roku 2013.