Rebríček 10 ETF, do ktorých sa v roku 2021 oplatí investovať


Referenčný akciový index S&P 500 v minulom roku dosiahol 16% návratnosť, čo naznačuje, že minulý rok nebol pre veľké americké spoločnosti až taký zlý. To, čo na Wall Street platilo minulý rok, však nemusí platiť aj v tomto roku. Politická klíma v Spojených štátoch amerických sa po novembrovom víťazstve prezidentského kandidáta Joea Bidena výrazne zmení. Okrem toho vo svete stále prevláda pandémia ochorenia Covid-19, no všetci dúfame, že tá sa čoskoro skončí. Väčšina krajín sveta totižto plánuje začať s očkovaním proti tomuto ochoreniu v prvom kvartáli roka 2021.

Za týchto okolností je dôležité sa objektívne sústrediť na svoje investičné ciele. Ak uvažujete o zmene alebo chcete posilniť už zavedenú investičnú stratégiu, pustite sa do toho. V tomto článku si predstavíme 10 najlepších ETF (fondov obchodovaných na burze), do ktorých sa v roku 2021 oplatí investovať. Všetky tieto fondy ponúkajú investorom širokú škálu rôznych príležitostí.

10.) SPDR S&P 500 ETF

Je ťažké do takéhoto zoznamu nezahrnúť najväčší a najpopulárnejší fond obchodovaný na burze na svete. Fond SPDR S&P 500 ETF v súčasnosti spravuje aktíva v hodnote viac ako 330 miliárd amerických dolárov a každý deň obchoduje s takmer 80 miliónmi akcií. Popularita fondu súvisí s tým, že sleduje populárny index Standard & Poor's 500, ktorý sleduje 500 najväčších amerických spoločností. Ak chcete nízko-nákladovo investovať na akciovom trhu, no stále si nie ste istý ako na to, skúste investovať do tohto fondu.

9.) INVESCO QQQ ETF

Index S&P 500 síce v minulom roku dosiahol výnos na hodnote 16%, no index Nasdaq, ktorý sleduje 100 najlepších amerických spoločností kótovaných na burze Nasdaq, v rovnakom období vzrástol o 45%. Fond INVESCO QQQ ETF priniesol investorom približne trikrát také veľké výnosy, ako fond SPDR S&P 500 ETF. Je to spôsobené najmä skutočnosťou, že investuje do oveľa menšieho počtu spoločností, a preto sa im môže venovať viac. Okrem toho sa niektorým technologickým spoločnostiam, ako napríklad Amazon.com alebo Microsoft Corp., darilo v minulom roku mimoriadne dobre.

8.) Vanguard Information Technology ETF

Ak ste v tomto roku plánovali investovať do technologických spoločností, potom je toto jeden z najlepších nízko-nákladových fondov, aké na trhu nájdete. Fond Vanguard Information Technology ETF totiž nesleduje široký index akcií, ale zoznam spoločností, ktoré pôsobia v technologickom sektore. Tento fond obchodovaný na burze investuje do 340 technologických spoločností. V minulom roku zaznamenal výnosnosť na hodnote približne 45%.

7.) Vanguard Growth ETF

Ak nechcete všetky svoje peniaze vložiť do jedného konkrétneho sektoru, no napriek tomu sa chcete v roku 2021 zamerať na spoločnosti s vysokým potenciálom rastu, tak je fond Vanguard Growth ETF tou správnou voľbou. Tento fond je o niečo sofistikovanejší ako fondy spomenuté vyššie. Vďaka skríningu trhu sa snaží nájsť spoločnosti, ktoré vyzerajú, že rastú rýchlejšie ako ich konkurenti. Investovaním do tohto fondu získate pozíciu v spoločnostiach ako je napríklad Apple, ale aj Home Depot a Union Pacific Corp.. Fond Vanguard Growth investuje do viac ako 250 spoločností, a preto ponúka investorom diverzifikovaný spôsob ako využiť rast akciového trhu.

6.) Schwab U.S. Small-Cap ETF

Ďalším zaujímavým ETF (fondom obchodovaným na burze) je Schwab U.S. Small-Cap. Tento fond vám taktiež ponúka možnosť ako využiť rastový potenciál akciového trhu, bez toho, aby ste sa museli zamerať na jeden špecifický sektor. Fond investuje do 1 800 rôznych spoločností. Väčšinu z nich pravdepodobne nebudete poznať. Fond Schwab U.S. Small-Cap ETF totižto neinvestuje do veľkých korporácií, ktoré zvyčajne dominujú indexovým fondom. Medzi popredné spoločnosti, do ktorých tento fond investuje patrí napríklad výrobca LED svietidiel Cree alebo novovzniknutá spoločnosť NovoCare. Tento fond sa okrem iného spája s veľmi nízkym pomerom ročných nákladov. Nákladový koeficient je na hodnote len 0,04%, čo znamená, že za každých investovaných 10 000 amerických dolárov, každým rokom zaplatíte poplatok vo výške 4 doláre.

5.) iShares MSCI USA Min Vol Factor ETF

Ak nie ste ohľadom situácie na akciovom trhu v nasledujúcom roku taký optimistický a chcete zaujať skôr defenzívnejší prístup, skúste fond iShares MSCI USA Min Vol Factor ETF. Jeho názov síce pôsobí mimoriadne zložito, no vôbec to nie je také zlé. Tento fond obchodovaný na burze (ETF) používa ako referenčnú hodnotu zoznam akcií zostavený spoločnosťou MSCI, ktorá vytvára indexy podobne ako S&P. Okrem toho sa sústredí na akcie s minimálnou volatilitou, čo znamená že ich ceny sa pohybujú menej, ako ceny ich konkurentov. Fond vlastní akcie spoločností ako sú napríklad veľké giganty, takže výnosy fondu budú oveľa predvídateľnejšie a stabilnejšie ako iné investície.

4.) iShares Core High Dividend ETF

Fond iShares Core High Dividend ETF sa síce spája s o niečo vyšším rizikom ako predchádzajúce fondy, no jeho potencionálne výnosy sú taktiež vyššie. Tento fond sa zameriava na dividendové akcie s vysokým výnosom. Spoločnosti, do ktorých investuje ponúkajú investorom preukázanú stabilitu tým, že akcionárom pravidelne vyplácajú dividendy. Ak chce spoločnosť vyplácať dividendy musí mať dlhodobú históriu stabilných výnosov. Spoločnosť iShares z tohto fondu vylúčila všetky spoločnosti, ktoré ponúkajú podpriemerne výplaty dividend, vďaka čomu môže investorom ponúknuť vyššie výnosy.

3.) Vanguard FTSE All-World ex-US ETF

Všetky predchádzajúce fondy na tomto zozname investujú do spoločností kótovaných v Spojených štátoch amerických. Vo svete však existuje obrovské množstvo ďalších veľkých a výkonných spoločností. Ak ste voči americkým akciám skeptický alebo chcete jednoducho diverzifikovať svoje investičné portfólio, odporúčame vám investovať do fondu Vanguard FTSE All-World ex-US ETF. Ide o “globálny” fond, čo znamená, že investuje do spoločností kótovaných na burzách po celom svete. Okrem toho sa vyhýba investovaniu do amerických spoločností. Množstvo spoločností, do ktorých fond investuje, pravdepodobne nebudete poznať, no nájdete medzi nimi aj čínsky gigant - Alibaba Group Holdings alebo švajčiarsku farmaceutickú spoločnosť Novartis.

2.) Vanguard FTSE Emerging Markets ETF ETF

Dobrodružnejším investorom sa môže pozdávať medzinárodný fond obchodovaný na burze s označením Vanguard FTSE Emerging Markets ETF. Tento fond sa zameriava na rozvíjajúce sa trhy ako je napríklad Čína, India, Brazília, Rusko a Mexiko. Zámerne sa vyhýba investovaniu do najväčších spoločností v Európe, Austrálii alebo Japonsku. Rozvíjvajúce sa trhy sa spájajú s vyšším rizikom, a to najmä rizikom dopadu pandémie koronavírusu na ekonomiku krajiny, ale aj stav spoločnosti. Tieto spoločnosti však majú vďaka spotrebiteľským a technologickým trendom vyšší potenciál dlhodobého rastu. Medzi najvýznamnejšie spoločnosti, do ktorých fond investuje jednoznačne patria Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. a čínska spoločnosť JD.com. Fond Vanguard FTSE Emerging Markets ETF vám ponúka expozíciu voči viac ako 5 000 zahraničným spoločnostiam, kótovaným na rozvíjajúcich sa trhoch.

1.) SPDR Gold Shares

Vzhľadom na neistotu spojenú s politickou a ekonomickou situáciou vo svete, môže byť investovanie na akciovom trhu pre niektorých konzervatívnejších investorov príliš riskantné. Tento typ investorov sa preto možno radšej obzrie po tradičnejších typoch aktív, ako je napríklad zlato. Fond SPDR Gold Shares ponúka investorom možnosť investovania do nástroja, s ktorým sa obchoduje na burze a ktorý investuje výlučne do zlata. Tento fond za posledných 12 mesiacov vzrástol o približne 25%, čím porazil aj akciový index S&P 500. Cena tejto komodity však môže byť volatilná a môže investorov vystaviť ďalšiemu riziku. Aj napriek tomu sa však spája s potencionálnymi ziskami.