Alternatívne investície, známe aj ako netradičné investície, sa v posledných dvoch desaťročiach rýchlo rozvíjali a stali sa dôležitými zložkami investičných portfólií bohatých jednotlivcov, rodinných kancelárii (family office) až po inštitucionálnych investorov.
Podľa spoločnosti PricewaterhouseCoopers (PwC) rástol objem spravovaných alternatívnych aktív (AUM) v rokoch 2004 až 2020 o 11,2% ročne, ako ukazuje nasledujúci graf.
Ukážka 1: Vývoj ako rastú alternatívne investície podľa výšky spravovaných aktív v rokoch 2004 – 2020
Rast tejto triedy aktív doteraz viedli inštitucionálni investori, ktorí od začiatku roka 2000 do konca roka 2010 viac ako zdvojnásobili svoje alokácie do alternatívnych nástrojov, ako ukazuje nasledujúci graf:
Ukážka 2: Inštitucionálni investori od roku 2010 zdvojnásobili svoje alokácie do alternatívnych investícii
V posledných rokoch sa pre súkromných investorov (HNWI) začali sprístupňovať alternatívne aktíva. Nové investičné platformy založené na finančných technológiách (fintech) prekonali vysokú minimálnu požadovanú investíciu tým, že združili veľkú skupinu menších investorov.
Typy alternatívnych investícií
Existujú dva typy alternatívnych investícií, a to nelikvidné a likvidné alternatívy. Nelikvidné alternatívy sa zaujímavo zhodnocujú a ťažšie predávajú. Preto investori vyžadujú rizikovú prémiu. Likvidné alternatívy sú likvidné nástroje, ktoré poskytujú expozíciu voči alternatívnym investičným stratégiám.
Medzi nelikvidné alternatívy patria:
1.) Reálne aktíva, napr. nehnuteľnosti, infraštruktúra, komodity
2.) Súkromný kapitál (private equity), napr. výkupy, rastový kapitál, rizikový kapitál
3.) Súkromné úvery (private credit), napr. prednostné zabezpečené úvery, mezanínové úvery, problémové dlhy
Likvidné alternatívy zahŕňajú:
1.) Hedžové fondy
2.) Alternatívne podielové fondy
3.) Alternatívne fondy obchodované na burze
Viac informácií o jednotlivých stratégiách nájdete v našom článku „Všetko, čo potrebujete vedieť o triedach aktív“ alebo v iných článkoch venovaným alternatívnym investíciám.
Kľúčové vlastnosti alternatívnych investícií
Existuje niekoľko charakteristík, ktoré odlišujú alternatívne investície od tradičných investícií (t.j. verejných akcií, dlhopisov, nástrojov peňažného trhu):
1.) Po prvé, alternatívne investície sú investície na súkromných trhoch, o ktorých je menej informácií. Vďaka malému množstvu verejne dostupných informácií je potrebné vynaložiť viac času na získanie prehľadu a dôležitých informácii. Skúsení manažéri fondov dokážu využívať vlastné údaje a poznatky, ktoré získavajú dlhé roky, aby využili neefektívnosť trhu a dosiahli vynikajúce výnosy.
2.) Po druhé, keďže aktíva na súkromnom trhu sú menej likvidné ako verejne kótované aktíva, bývajú lacnejšie ako ich verejne obchodované náprotivky, čo investorom umožňuje získať prémiu za nelikviditu, ktorá je pre verejných investorov nedostupná.
3.) Po tretie, alternatívne investície majú nízku koreláciu s tradičnými investíciami. Keďže alternatívne investície sú zvyčajne nelikvidné a ťažšie sa oceňujú, majú tiež tendenciu byť menej volatilné počas období trhového stresu.
Kombinácia týchto vlastností umožňuje alternatívnym investíciám dosahovať vyššie rizikovo upravené výnosy v porovnaní s tradičnými investíciami.
Úloha alternatívnych investícií v portfóliu
Pridanie alternatívnych investícií do tradičného portfólia môže okrem vyšších výnosov upravených o riziko zvýšiť aj výnosy a zároveň znížiť riziko vďaka nízkej korelácii medzi alternatívnymi a tradičnými investíciami. V závislosti od stratégií sa môžu v rôznych trhových prostrediach pohybovať odlišne, čím sa znižuje volatilita.
Z nasledujúceho grafu vyplýva, že portfólio zložené len z verejných spoločností kótovaných na burze Tadawul by za posledných 10 rokov prinieslo 5,5% ročný výnos pri anualizovanom riziku 20,5%. Vyvážené portfólio so 60% expozíciou voči likvidným cenným papierom s pevným výnosom a 40% expozíciou voči spoločnostiam Tadawul by zvýšilo výnos na 6,7% a znížilo riziko na 14,6%. Pridanie alternatívnych nástrojov (v tomto príklade súkromné akcie a nehnuteľnosti) zvýši výnosy na 8,7% pri nižšom riziku 10,2%.
Ukážka 3: Graf vyššie potvrdzuje, že pridanie alternatívnych investícii do portfólia zvyšuje výnosy,
znižuje riziko a tým aj volatilitu portfólia
Hlavná výzva pre investorov
Bez ohľadu na výhody alternatívnych investícií sa výkonnosť jednotlivých správcov značne líši. Napríklad medzi americkými fondami zameranými na výkup, ktoré začali v roku 2016, dosiahlo 25% najlepších manažérov k septembru 2021 čistú vnútornú návratnosť investície 26,3% a viac, zatiaľ čo 25% manažérov na konci rebríčka dosiahlo menej ako 12%. Preto je dôležité investovať s najlepšími manažérmi.
Ak máte akékoľvek otázky alebo máte záujem o bližšie informácie, neváhajte nás kontaktovať.
Autor: analytický tím Stonebridge Capital