● Hannibal Ante Portas: I. časť – Expozícia

Hannibal Ante Portas: I. časť – Expozícia

ZDIEĽAŤ

Hannibal Ante Portas I. časť - Expozícia
Prinášame Vám ukážku I. časti z 15-dielnej analýzy Hannibal Ante Portas, ktorá odráža náš pohľad na vývoj ekonomickej situácie v strednodobom horizonte na základe kombinácie makroekonomických faktorov a možných scenárov. Scenáre vznikli spojením umenia a vedy, matematiky a behaviorálnej heuristikty, vrátane využitia interných zdrojov.
Použitá metodológia je až pozoruhodne komplexná. Využívame viacfaktorový investičný proces ktorý zdôrazňuje potrebu flexibilného a adaptívneho prístupu k prognózovaniu. Neustále spochybňovanie vlastných hypotéz a hľadanie dôkazov, ktoré by mohli naše predpoklady vyvrátiť. Tento prístup nám umožňuje udržiavať objektívny pohľad na rýchlo sa meniace ekonomické prostredie.

Najlepší čas na nákup je, keď v uliciach tečie krv: Súčasná situácia predstavuje výrazný odklon od historického kontextu.

Sme na prahu zriedkavého makroekonomického posunu: Uskutočnenie investičného objavu takého rozsahu si vyžaduje tvrdú prácu.

Viacfaktorový investičný proces zdôrazňuje potrebu flexibilného a adaptívneho prístupu k prognózovaniu. V konečnom dôsledku investičný proces má viesť k zlepšovaniu výnosov.

To, čo sa deje teraz, môže byť pre značnú časť investorov mätúce. Toto nepochopenie vychádza z nevedomosti, ako veci so sebou súvisia a z nášho nedostatočného pochopenia hlbších ekonomických príčin a následkov posledných pätnástich rokov – vrátane pandémie (2020), GFC (2008) a ich dopad na celú ekonomiku a náš finančný systém.

Keď sa ale pozrieme na veci spätne, vidíme, ako všetko do seba zapadá. Pri spätnom pohľade je to jasné ako facka. V angličtine je preto aj výraz „connecting the dots“. A to nás privádza k tomu, kde sa nachádzame dnes.

Počas globálnej finančnej krízy v rokoch 2007 – 2009 niektorí pozorovatelia označili udalosti, ktoré sa odohrali, za „čiernu labuť“, čo znamená jedinečnú negatívnu udalosť, ktorú nebolo možné predvídať, pretože nič podobné sa predtým nestalo. Ale údaje, ktoré sme získali pri zhromažďovaní dát historických trhových výnosov (a ktoré dokazovali dlhú históriu trhových krachov), niektoré z nich sa skončili ako súčasť väčšej finančnej krízy.

Ak teda tieto „udalosti čiernej labute“ sa stávajú do istej miery pravidelne – príliš často na to, aby to boli skutočné čierne labute – tak čím potom sú? Môžeme ich skôr nazvať „čierne morky“. Čierneho moriaka môžeme opísať ako „udalosť, ktorá je prítomná všade v údajoch – stáva sa stále alebo sa opakuje – ale ku ktorej je človek zámerne – alebo podvedome „slepý“. A to sa deje aj dnes.

Trhy fungujú tak, že ich ceny vytvárajú obraz budúcnosti, ktorý sa neustále mení, takže zmeny v obraze budúcnosti vedú k zmenám cien. Napríklad očakávanú výšku inflácie možno vypočítať porovnaním dlhopisov indexovaných infláciou a nominálnych dlhopisov a na jej vyššiu alebo nižšiu hodnotu možno vsadiť zaujatím pozícií v týchto dlhopisoch.

Všetky trhy treba posudzovať podľa cien v pomere k základom a v každej dobe sa dajú nájsť skvelé investície. Investoval som počas mnohých období v rôznych krajinách (obchodoval som banky počas európskej dlhovej krízy stratégia long-short, rovnako tak počas 2008, kupovali sme akcie v roku 2009 atď.,) a naučil som sa, že „najlepší čas na nákup je vtedy, keď v uliciach tečie krv“.

Skúmali sme historické faktory vrátanie rozhodnutí v oblasti fiškálnej a menovej politiky, geopolitických udalostí a globálnych hospodárskych trendov. Napríklad emisiu dlhopisov s krátkou dobou splatnosti a vyrovnávanie deficitov, s cieľom riadiť úroveň likvidity v ekonomike. Pričom zdôrazňujeme ich významný vplyv na dynamiku likvidity, trhové podmienky a inflačné tlaky.

Vidíme zaujímavý nesúlad medzi opatreniami v oblasti likvidity, ako je zvýšená globálna likvidita, a skutočnou hospodárskou výkonnosťou.

Naznačujeme, že likvidita často predchádza hospodárskej slabosti a nemusí nevyhnutne korelovať s hospodárskym zdravím. Tento jav je zrejmý v súčasnom ekonomickom prostredí, kde likvidita rastie, ale ekonomické ukazovatele poukazujú na potenciálne recesné tlaky.

Podrobne sme skúmali, ako tieto menovo-politické manévre ovplyvňujú rôzne ekonomické ukazovatele a dynamiku trhu. Napríklad, ako môžu zvýšené injekcie likvidity stimulovať hospodársky rast a ceny aktív, čo prispieva k efektu bohatstva, ktorý zvyšuje spotrebiteľské výdavky a investície. Tieto opatrenia sú zamerané na stimuláciu hospodárskej aktivity, podporu finančných trhov a kontrolu miery inflácie.

Mnohí investori dúfajú, že sa ekonomika tak nejako napraví, vráti do starých koľají a že všetko bude tak akurát. Nádej však nie je stratégia…

Všetky veľké hospodárske a trhové pohyby, depresie, recesie, býčie a medvedie trhy, vzostupy a pády sa časom pravidelne opakujú. Vyskytujú sa v podstate z rovnakých dôvodov, zvyčajne v cykloch, ktoré sú dlhšie ako naše životy. Pochopenie týchto cyklov nám pomohlo nájsť univerzálne nadčasové vzorce, ktoré slúžia pre analýzu možných scenárov.
Publikácia je primárne dostupná pre investorov Stonebridge Capital. Ak máte záujem o celú kapitolu a kompletnú analýzu Hannibal Ante Portas kontaktujte nás na e-mailovej adrese info@hfsbc.com.

Autor: Martin Pitoňák, CEO Stonebridge Capital a analytický tím Stonebridge Capital

ZDIEĽAŤ

Odoberajte náš newsletter

V prípade záujmu o odber našich článkov, publikácií a noviniek, nám zanechajte svoju e-mailovú adresu.



    Prečítal som si a súhlasím s Podmienkami používania a s Ochranou osobných údajov.*