● Hannibal Ante Portas: V. časť – Fed

Hannibal Ante Portas: V. časť – Fed

ZDIEĽAŤ

Fed
Prinášame Vám ukážku V. časti z 15-dielnej analýzy Hannibal Ante Portas, ktorá odráža náš pohľad na vývoj ekonomickej situácie v strednodobom horizonte na základe kombinácie makroekonomických faktorov a možných scenárov. Scenáre vznikli spojením umenia a vedy, matematiky a behaviorálnej heuristikty, vrátane využitia interných zdrojov.
Použitá metodológia je až pozoruhodne komplexná. Využívame viacfaktorový investičný proces ktorý zdôrazňuje potrebu flexibilného a adaptívneho prístupu k prognózovaniu. Neustále spochybňovanie vlastných hypotéz a hľadanie dôkazov, ktoré by mohli naše predpoklady vyvrátiť. Tento prístup nám umožňuje udržiavať objektívny pohľad na rýchlo sa meniace ekonomické prostredie.

Fed v tomto roku vôbec nezníži sadzby: Inflačné tlaky nútia Fed držať sadzby „vyššie a dlhšie“, pretože je to inflácia, ktorej sa Fed bojí ako čert kríža.

Zníženie sadzieb prinesie len veľmi slabá ekonomika a až vtedy, keď Fed bude vidieť, že je to naozaj vážne, pretože centrálna banka nikdy nekoná preventívne. Všetky prípady, v ktorých Fed agresívne zvyšoval sadzby, skončili recesiou, niečo sa zlomilo – buď v ekonomike alebo na trhoch.

Tentoraz je to iné: Ale aby ste verili, že „táto doba je iná“, musíte si myslieť, že niečo sa štrukturálne zlepšilo v globálnych ekonomikách. Koniec koncov, ak recesia neprišla ani 23 mesiacov po pretrvávajúcej inverzii výnosovej krivky a po 550+ bázických bodoch Fedu, ľudia jednoducho hodia uterák…

Najdôležitejšou otázkou pre investorov nie je „čo“, ale „kedy“: Obchody s poistením poklesov sú veľmi drahé na dlhodobé držanie, čo nasvedčuje tomu, že niečo nie je v poriadku. Správne načasovanie tohto makro cyklu bude rozhodujúce a môže byť veľmi volatilné, a pre nepripravených investorov aj veľmi bolestivé.

Ekonomika sa nespomaľuje, ale opätovne zrýchľuje. Očakávania rastu na rok 2024 zaznamenali po decembrovom otočení Fedu a s tým súvisiacim uvoľnením finančných podmienok veľký skok. Očakávania rastu pre USA sa naďalej revidujú smerom nahor (Ukážka 1).

Fed
Ukážka 1: Konsenzuálna prognóza rastu HDP USA na rok 2024

Fed tento rok sadzby nezníži a sadzby zostanú „vyššie a dlhšie“. Ako sme dospeli  k tomuto záveru? 10 dôvodov spolu s dátami a grafmi nájdete v kapitole V. analýzy Hannibal Ante Portas. Fed strávi väčšinu roka 2024 bojom s infláciou. V dôsledku toho zostanú úrovne výnosov dlhopisov vysoké.

Rozptyl okolo dĺžky trvania týchto páuz je skutočne veľký: Kým v 80. rokoch sme mohli „pauzovať“ len mesiac, v roku 2000 alebo 2018 sme pauzovali 7 až 8 mesiacov, kým sme sa dočkali zníženia zo strany Fedu. Ešte v lete 2006 bola pauza dlhá až 15 mesiacov… a viedla nás k veľkej finančnej kríze. Dnes sme v situácii „dlhšie a vyššie“ už takmer 13 mesiacov…

Vynikajúci graf nižšie ukazuje, ako mediánová pauza Fedu na vrchole cyklu zvyšovania sadzieb trvá v priemere len približne 5 mesiacov. A po nej nasledujú pomerne výrazné cykly uvoľňovania.

Fed

Ukážka 2: Medián Fedu od vrcholu cyklu zvyšovania až po znižovanie

Zníženie sadzieb centrálnou bankou prinesie len veľmi slabá ekonomika. Centrálne banky nikdy nekonajú preventívne. Ak nakoniec znížia sadzby o 150 bázických bodov, bude to preto, že spomalenie ekonomiky je vážne.

Nemôžeme sa spoliehať ani na jedno, ani na druhé. Ak veríte v mäkké pristátie, nemali by ste očakávať šesť znížení sadzieb. Prípadne ak veríte, že centrálne banky znížia sadzby päť alebo šesťkrát, mali by ste svoje portfólio pripraviť na tvrdé pristátie – v skutočnosti veľmi zlé pristátie.

História sa neopakuje, ale často sa rýmuje. Poďme sa teda naučiť niečo z histórie.

Nižšie uvedený graf siaha až do roku 1980 a zdôrazňuje, ako všetky prípady, v ktorých Fed agresívne zvyšoval, skončili veľkým „ouch“. Čo sa stalo pri každom zo šiestich prípadov, keď Fed rýchlo zvýšil úrokové sadzby.

Skóre je jasné: 5 nehôd, 1 mäkké pristátie (1995). Keď Fed agresívne zvýši sadzby, niečo sa často zlomí – buď v ekonomike alebo na trhoch. A jedno ovplyvní druhé a naopak. Doterajšou výnimkou je rok 1995 – jediné známe mäkké pristátie v celej finančnej histórii USA po druhej svetovej vojne, ktoré viedlo k dot.com bubline.


Ukážka 3: Agresívne znižovanie a zvyšovanie sadzieb prinieslo 5x recesiu

Ale aby ste verili, že „táto doba je iná“, musíte si myslieť, že niečo sa štrukturálne zlepšilo v globálnych ekonomikách… Demografia? Menší pákový efekt? Produktívnejšie využitie kapitálu?

Hmm…

Všetky veľké hospodárske a trhové pohyby, depresie, recesie, býčie a medvedie trhy, vzostupy a pády sa časom pravidelne opakujú. Vyskytujú sa v podstate z rovnakých dôvodov, zvyčajne v cykloch, ktoré sú dlhšie ako naše životy. Pochopenie týchto cyklov nám pomohlo nájsť univerzálne nadčasové vzorce, ktoré slúžia pre analýzu možných scenárov.
Publikácia je primárne dostupná pre investorov Stonebridge Capital. Ak máte záujem o celú kapitolu a kompletnú analýzu Hannibal Ante Portas kontaktujte nás na e-mailovej adrese info@hfsbc.com

Autor: Martin Pitoňák, CEO Stonebridge Capital a analytický tím Stonebridge Capital

ZDIEĽAŤ

Odoberajte náš newsletter

V prípade záujmu o odber našich článkov, publikácií a noviniek, nám zanechajte svoju e-mailovú adresu.



    Prečítal som si a súhlasím s Podmienkami používania a s Ochranou osobných údajov.*