Prinášame Vám ukážku VI. časti z 15-dielnej analýzy Hannibal Ante Portas, ktorá odráža náš pohľad na vývoj ekonomickej situácie v strednodobom horizonte na základe kombinácie makroekonomických faktorov a možných scenárov. Scenáre vznikli spojením umenia a vedy, matematiky a behaviorálnej heuristikty, vrátane využitia interných zdrojov.
Použitá metodológia je až pozoruhodne komplexná. Využívame viacfaktorový investičný proces ktorý zdôrazňuje potrebu flexibilného a adaptívneho prístupu k prognózovaniu. Neustále spochybňovanie vlastných hypotéz a hľadanie dôkazov, ktoré by mohli naše predpoklady vyvrátiť. Tento prístup nám umožňuje udržiavať objektívny pohľad na rýchlo sa meniace ekonomické prostredie.
Kľúčové body:
1.
Zabudnite na infláciu, ktorá sa predvídateľne pohybuje okolo 1,5% – 2% ako v poslednom desaťročí. Volatilita a neistota v súvislosti s infláciou budú vyššie, čo je dôležité pre globálne makro portfólia.
2.
Príznaky stagflácie: Rozdiel medzi štrukturálnou infláciou (horizont 5 až 10 rokov) a inflačným cyklom (6 až 12 mesiacov dopredu).
3.
Inflácia má tendenciu vyvíjať sa vo vlnách a cykloch: Investori hľadajú triedy aktív a obchody, ktoré môžu chrániť ich portfóliá.
4.
Objavuje sa nový faktor: Piaty pilier inflácie a jeho dôsledky.
Na tému inflácie sme priniesli niekoľko samostatných analýz z nášho výskumu, ktoré si môžete pozrieť na našom webe: Insider – Publikácie. Podrobne sme sa venovali inflácii od roku 1880, z dopytovej a ponukovej stránky, inflačné 40. a 70. roky 20. storočia, dokonca sme sa pozreli na infláciu v starovekom Ríme a Číne, kedy neboli „tlačené elektronické peniaze“ a nefungovali centrálne banky.
V každom prípade patrí inflácia medzi najdôležitejšie body toho, ako veci so sebou súvisia, a preto si zhrnieme niektoré dôležité dáta a nové faktory.
„Inflácia sa v roku 2023 znížila v súlade s menovými agregátmi, ale skutočný vplyv na ekonomiku sme zatiaľ nepostrehli z dôvodu oneskoreného efektu. Vplyv menovej kontrakcie v roku 2023 sa v plnom rozsahu pravdepodobne prejaví až v roku 2024. Ak dôjde k oslabeniu ekonomiky a poklesu agregátneho dopytu súkromného sektora, inflácia sa podľa očakávaní zníži. Je však takmer nemožné, aby smesa dočkali takej zlatej ekonomiky, akú predpovedajú mnohí investori, a dosiahli 2 % infláciu.“
To sme písali v kvartálnych reportoch za Q4 2023 a za Q1 2024.
„Inflácia bude oveľa nepredvídateľnejšia a v nasledujúcej dekáde sa bude pohybovať oveľa divokejšie.“
Pokiaľ ide o infláciu, ak nedôjde k šokom od exogénnych síl, odhadujeme, že inflácia bude pravdepodobne približne o percento vyššia, ako sa očakávalo (+3%). Zabudnite na infláciu, ktorá sa predvídateľne pohybuje okolo 1,5% – 2% ako v poslednom desaťročí. Čo znamená táto zmena paradigmy?
Pozrime sa spoločne na faktory budúcej inflácie, pričom nezabúdajme, že existuje veľký rozdiel medzi štrukturálnou infláciou (horizont 5 až 10 rokov) a inflačným cyklom (6 až 12 mesiacov dopredu). Určite to však znamená, že volatilita a neistota v súvislosti s infláciou budú vyššie – a to je pre globálne makro stratégie a multistratégie vynikajúca správa.
Medzi štrukturálne faktory inflácie patria okrem iného demografia, globalizácia, boj medzi prácou a kapitálom, dekarbonizácia a ekologizácia, dlhy a deficity. Krátkodobý inflačný cyklus je naopak väčšinou poháňaný tlačením peňazí (úverových a fiškálnych) v reálnej ekonomike.
„Vysoká inflácia znemožňuje znižovanie sadzieb.“
Vážne, prečo by mal Fed vôbec len uvažovať o znížení sadzieb v takom inflačnom prostredí? Powell a FOMC sa budú musieť rozhodnúť: Buď budú pokračovať v držaní sadzieb v štýle „vyššie a dlhšie“, prípadne ešte zvýšiť sadzby, aby skutočne porazili infláciu.
Alebo znížiť sadzby a nechať infláciu, ktorej sa boja ako čert kríža, aby sa nevymkla spod kontroly na vyšších úrovniach, čo nás pri nominálnom raste 5% privádza do stagflačného prostredia.
Príznaky stagflácie
Volatilita akciových trhov a inflačné očakávania majú najvýraznejšiu pozitívnu koreláciu, akú sme za posledné desaťročia zaznamenali. Podľa nášho názoru ide o významný stagflačný varovný signál.
Hoci nie sú k dispozícii údaje, ktoré by umožnili rozšíriť nižšie uvedený graf ďalej do minulosti, podobný jav sa vyskytol v rokoch 1973 až 1974, keď široký akciový trh čelil problémom vždy, keď sa inflácia opätovne zrýchlila v rovnakom čase ako komodity a komoditné akcie prudko vzrástli.
Toto je obzvlášť aktuálne v súčasnosti, keď ceny energií, poľnohospodárskych komodít, drahých kovov, medi, globálnych nákladov na prepravu a ďalších inflačných ukazovateľov vykazujú výrazné oživenie.
Ukážka 1: Korelácia indexu VIX a Inflačných očakávaní má najvýraznejšiu pozitívnu koreláciu, zdroj: Bloomberg, Tavi Costa
Zdá sa, že trh očakáva, že rast ekonomiky a trhov už neroznieti infláciu, ktorá doteraz bola lepkavá a začína zrýchľovať. Trh vidí skôr riziká rastu, ale nevidí a nenaceňuje inflačné riziká, prípadné zvýšenie sadzieb alebo stagflačné prostredie.
Za týchto makroekonomických okolností budú trhy hľadať „uvoľňovacie ventily“ a dôjde k preceneniu akciových a dlhopisových portfólií a bude sa zvyšovať. Investori hľadajú triedy aktív a obchody, ktoré môžu chrániť ich portfóliá.
Hoci sa dnešné makroekonomické prostredie líši od toho zo 70. rokov alebo 40. rokov minulého storočia, poučenie z histórie zostáva: Inflácia má tendenciu vyvíjať sa vo vlnách. Napriek všetkým diskusiám týkajúcim sa 40. a 70. rokov 20. storočia sa ukázalo, že inflácia má štrukturálny charakter a v oboch obdobiach sa prejavovala prostredníctvom vĺn.
Všimnite si to z hľadiska toho, čo sa odohráva dnes. Inflácia sa pravdepodobne nachádza v procese dosahovania dna a nedávny vývoj cien komodít a zlomových sadzieb k tomu prispieva.
Je nepravdepodobné, že by išlo o cyklickú záležitosť; namiesto toho sú hlavnými faktormi dnešného inflačného režimu:
- De-globalizácia
- Nezodpovedná úroveň vládnych výdavkov
- Pretrvávajúce obmedzenia v ponuke komodít
- Mzdovo-cenová špirála, najmä u pracovníkov s nižšími príjmami
Tvrdohlavé inflačné tlaky podnecujú investorov k tomu, aby opäť uprednostnili tvrdé aktíva ako alokáciu portfólia.
Ukážka 2: Inflácia sa vývíja a vracia vo vlnách
Tvrdohlavé inflačné tlaky podnecujú investorov k tomu, aby opäť uprednostnili tvrdé aktíva ako alokáciu portfólia.