● Hannibal Ante Portas: VI. časť – Inflácia

Hannibal Ante Portas: VI. časť – Inflácia

ZDIEĽAŤ

Inflácia
Prinášame Vám ukážku VI. časti z 15-dielnej analýzy Hannibal Ante Portas, ktorá odráža náš pohľad na vývoj ekonomickej situácie v strednodobom horizonte na základe kombinácie makroekonomických faktorov a možných scenárov. Scenáre vznikli spojením umenia a vedy, matematiky a behaviorálnej heuristikty, vrátane využitia interných zdrojov.
Použitá metodológia je až pozoruhodne komplexná. Využívame viacfaktorový investičný proces ktorý zdôrazňuje potrebu flexibilného a adaptívneho prístupu k prognózovaniu. Neustále spochybňovanie vlastných hypotéz a hľadanie dôkazov, ktoré by mohli naše predpoklady vyvrátiť. Tento prístup nám umožňuje udržiavať objektívny pohľad na rýchlo sa meniace ekonomické prostredie.

Zabudnite na infláciu, ktorá sa predvídateľne pohybuje okolo 1,5% – 2% ako v poslednom desaťročí. Volatilita a neistota v súvislosti s infláciou budú vyššie, čo je dôležité pre globálne makro portfólia.

Príznaky stagflácie: Rozdiel medzi štrukturálnou infláciou (horizont 5 až 10 rokov) a inflačným cyklom (6 až 12 mesiacov dopredu).

Inflácia má tendenciu vyvíjať sa vo vlnách a cykloch: Investori hľadajú triedy aktív a obchody, ktoré môžu chrániť ich portfóliá.

Objavuje sa nový faktor: Piaty pilier inflácie a jeho dôsledky.

Na tému inflácie sme priniesli niekoľko samostatných analýz z nášho výskumu, ktoré si môžete pozrieť na našom webe: Insider – Publikácie. Podrobne sme sa venovali inflácii od roku 1880, z dopytovej a ponukovej stránky, inflačné 40. a 70. roky 20. storočia, dokonca sme sa pozreli na infláciu v starovekom Ríme a Číne, kedy neboli „tlačené elektronické peniaze“ a nefungovali centrálne banky.

V každom prípade patrí inflácia medzi najdôležitejšie body toho, ako veci so sebou súvisia, a preto si zhrnieme niektoré dôležité dáta a nové faktory.

Inflácia sa v roku 2023 znížila v súlade s menovými agregátmi, ale skutočný vplyv na ekonomiku sme zatiaľ nepostrehli z dôvodu oneskoreného efektu. Vplyv menovej kontrakcie v roku 2023 sa v plnom rozsahu pravdepodobne prejaví až v roku 2024. Ak dôjde k oslabeniu ekonomiky a poklesu agregátneho dopytu súkromného sektora, inflácia sa podľa očakávaní zníži. Je však takmer nemožné, aby smesa dočkali takej zlatej ekonomiky, akú predpovedajú mnohí investori, a dosiahli 2 % infláciu.

To sme písali v kvartálnych reportoch za Q4 2023 a za Q1 2024.

„Inflácia bude oveľa nepredvídateľnejšia a v nasledujúcej dekáde sa bude pohybovať oveľa divokejšie.“

Pokiaľ ide o infláciu, ak nedôjde k šokom od exogénnych síl, odhadujeme, že inflácia bude pravdepodobne približne o percento vyššia, ako sa očakávalo (+3%). Zabudnite na infláciu, ktorá sa predvídateľne pohybuje okolo 1,5% – 2% ako v poslednom desaťročí. Čo znamená táto zmena paradigmy?

Pozrime sa spoločne na faktory budúcej inflácie, pričom nezabúdajme, že existuje veľký rozdiel medzi štrukturálnou infláciou (horizont 5 až 10 rokov) a inflačným cyklom (6 až 12 mesiacov dopredu). Určite to však znamená, že volatilita a neistota v súvislosti s infláciou budú vyššie a to je pre globálne makro stratégie a multistratégie vynikajúca správa.

Medzi štrukturálne faktory inflácie patria okrem iného demografia, globalizácia, boj medzi prácou a kapitálom, dekarbonizácia a ekologizácia, dlhy a deficity. Krátkodobý inflačný cyklus je naopak väčšinou poháňaný tlačením peňazí (úverových a fiškálnych) v reálnej ekonomike.

„Vysoká inflácia znemožňuje znižovanie sadzieb.“

Vážne, prečo by mal Fed vôbec len uvažovať o znížení sadzieb v takom inflačnom prostredí? Powell a FOMC sa budú musieť rozhodnúť: Buď budú pokračovať v držaní sadzieb v štýle „vyššie a dlhšie“, prípadne ešte zvýšiť sadzby, aby skutočne porazili infláciu.

Alebo znížiť sadzby a nechať infláciu, ktorej sa boja ako čert kríža, aby sa nevymkla spod kontroly na vyšších úrovniach, čo nás pri nominálnom raste 5% privádza do stagflačného prostredia.

Príznaky stagflácie

Volatilita akciových trhov a inflačné očakávania majú najvýraznejšiu pozitívnu koreláciu, akú sme za posledné desaťročia zaznamenali. Podľa nášho názoru ide o významný stagflačný varovný signál.

Hoci nie sú k dispozícii údaje, ktoré by umožnili rozšíriť nižšie uvedený graf ďalej do minulosti, podobný jav sa vyskytol v rokoch 1973 až 1974, keď široký akciový trh čelil problémom vždy, keď sa inflácia opätovne zrýchlila v rovnakom čase ako komodity a komoditné akcie prudko vzrástli.

Toto je obzvlášť aktuálne v súčasnosti, keď ceny energií, poľnohospodárskych komodít, drahých kovov, medi, globálnych nákladov na prepravu a ďalších inflačných ukazovateľov vykazujú výrazné oživenie.

Ukážka 1: Korelácia indexu VIX a Inflačných očakávaní má najvýraznejšiu pozitívnu koreláciu, zdroj: Bloomberg, Tavi Costa

Zdá sa, že trh očakáva, že rast ekonomiky a trhov už neroznieti infláciu, ktorá doteraz bola lepkavá a začína zrýchľovať. Trh vidí skôr riziká rastu, ale nevidí a nenaceňuje inflačné riziká, prípadné zvýšenie sadzieb alebo stagflačné prostredie.

Za týchto makroekonomických okolností budú trhy hľadať „uvoľňovacie ventily“ a dôjde k preceneniu akciových a dlhopisových portfólií a bude sa zvyšovať. Investori hľadajú triedy aktív a obchody, ktoré môžu chrániť ich portfóliá.

Hoci sa dnešné makroekonomické prostredie líši od toho zo 70. rokov alebo 40. rokov minulého storočia, poučenie z histórie zostáva: Inflácia má tendenciu vyvíjať sa vo vlnách. Napriek všetkým diskusiám týkajúcim sa 40. a 70. rokov 20. storočia sa ukázalo, že inflácia má štrukturálny charakter a v oboch obdobiach sa prejavovala prostredníctvom vĺn.

Všimnite si to z hľadiska toho, čo sa odohráva dnes. Inflácia sa pravdepodobne nachádza v procese dosahovania dna a nedávny vývoj cien komodít a zlomových sadzieb k tomu prispieva.

Je nepravdepodobné, že by išlo o cyklickú záležitosť; namiesto toho sú hlavnými faktormi dnešného inflačného režimu:

  • De-globalizácia
  • Nezodpovedná úroveň vládnych výdavkov
  • Pretrvávajúce obmedzenia v ponuke komodít
  • Mzdovo-cenová špirála, najmä u pracovníkov s nižšími príjmami

Tvrdohlavé inflačné tlaky podnecujú investorov k tomu, aby opäť uprednostnili tvrdé aktíva ako alokáciu portfólia.

Ukážka 2: Inflácia sa vývíja a vracia vo vlnách

Tvrdohlavé inflačné tlaky podnecujú investorov k tomu, aby opäť uprednostnili tvrdé aktíva ako alokáciu portfólia.

Všetky veľké hospodárske a trhové pohyby, depresie, recesie, býčie a medvedie trhy, vzostupy a pády sa časom pravidelne opakujú. Vyskytujú sa v podstate z rovnakých dôvodov, zvyčajne v cykloch, ktoré sú dlhšie ako naše životy. Pochopenie týchto cyklov nám pomohlo nájsť univerzálne nadčasové vzorce, ktoré slúžia pre analýzu možných scenárov.
Publikácia je primárne dostupná pre investorov Stonebridge Capital. Ak máte záujem o celú kapitolu a kompletnú analýzu Hannibal Ante Portas kontaktujte nás na e-mailovej adrese info@hfsbc.com.

Autor: Martin Pitoňák, CEO Stonebridge Capital a analytický tím Stonebridge Capital

ZDIEĽAŤ

Odoberajte náš newsletter

V prípade záujmu o odber našich článkov, publikácií a noviniek, nám zanechajte svoju e-mailovú adresu.



    Prečítal som si a súhlasím s Podmienkami používania a s Ochranou osobných údajov.*