Ako dosiahnuť výnos na každom trhu a za každých okolností
O hedžových fondoch ste už určite počuli, ale možno nie vždy lichotivo. Čím to je že sú milované a nenávidené zároveň? A vlastne viete prečo sa o nich toľko hovorí? V praxi fungujú na zložitom a dôkladne premyslenom princípe, ktorý sa dá jednoducho vysvetliť.
Ako to funguje
Success Fee
Na rozdiel od klasických podielových fondov alebo brokerov, kde platíte za každý obchod alebo transakciu vstupné a výstupné poplatky, si hedžové fondy berú podiel zo zisku, tzv. success fee alebo performance fee. Bezkonkurenčnou výhodou je, že tie najlepšie hedžové fondy na trhu majú nastavený vyšší podiel success fee (vyššiu odmenu zo zisku), preto sú priamo úmerne motivované zarábať investorom viac a zároveň chrániť kapitál, pretože ak by o kapitál prišli, nemali by podiel na výnose a tým by ani nezrobili. V praxi to znamená, že nie je dôležité množstvo obchodov, ale celkový výnos, ktorý fond vytvorí.
Absolútny výnos
S vyššie spomenutým princípom je spojený aj absolútny výnos. Možno ste už počuli alebo sa stretli v praxi s relatívnym výnosom. Ten spočíva na rozdiel od absolútneho výnosu v tom, že napríklad ak trh poklesne za rok povedzme o -10%, ale váš správca alebo banka prerobia povedzme iba -7%, tak sa Vám pochvália, že sa im dobre darilo, lebo prerobili menej ako prerobil trh. Naproti tomu hedžový fond sa snaží o dosiahnutie absolútneho výnosu, tzn. zarobiť bez ohľadu na to či trhy rastu alebo klesajú. To je jediný definovaný úspech.
Majetková angažovanosť a prístup ku klientom
Každý zakladateľ alebo vlastník hedžového fondu, ktorý to myslí vážne a seriózne, investuje na začiatok do fondu aj vlastný kapitál, čím preukazuje kredibilitu a tiež dôveru v stratégiu fondu. Jednoducho že verí sebe, svojej stratégii, ale aj tímu, ktorí pre fond pracuje.
Lepšie hedžové fondy majú prepracovaný systém odmien a bonusov pre svojich zamestnancov, ktorí dostávajú časť bonusov a dividend vyplatených vo forme akcií fondu. Vďaka tomu si fond udržiava najlepších ľudí a znižuje fluktuáciu. Navyšovaním podielov sú majetkovo angažovaní všetci kľúčoví ľudia v investičnom procese, ktorí majú vplyv na výsledky fondu. Investori sa tak stávajú rovnocennými partnermi. Vzniká dôvera a osobnejší vzťah s manažérom. Práve tento prístup ku klientom je kľúčový.
„Cieľom je dosiahnuť výnos bez ohľadu na to, či trh rastie alebo klesá.“
Hedžové fondy sa však od klasických inštitúcii líšia predovšetkým prístupom k diverzifikovanému portfóliu alternatívnych investičných stratégií.
Kľúčové postupy hedžových fondov
1. Prístup zhora nadol (top-down prístup)
Stavia na tom, že v prvom kroku je potrebné poznať trh z pohľadu „big-picture“, teda z makroekonomického hľadiska, následne ho analyzovať v rámci jednotlivých segmentov ekonomiky. Umožňuje tak dokonalý nadhľad, relevantný odhad podmienok investovania a riadenia rizika, čo zvyšuje mieru úspechu.
2. Prístup zdola nahor (bottom-up prístup)
Aby ste mali absolútnu istotu výnosu, potrebujete obojsmerné plánovanie. Hedžový fond sa preto snaží uchopiť tie najlepšie investičné príležitosti naprieč triedami aktív. Plánovanie teda neprebieha iba zhora nadol, ale aj naopak, pričom odchýlky medzi oboma smermi sú precízne koordinované a vyhodnocované investičným manažérom. Umožňuje tak získavať aktíva so skrytou hodnotou.
3. Oportunistické investovanie a flexibilita
Hedžové fondy sa vyznačujú veľkou flexibilitou. Bez ohľadu na ekonomické podmienky dokážu zarábať na poklesoch trhu rovnako ako na raste ekonomiky. Takmer okamžite dokážu zmeniť investičnú stratégiu a skladbu portfólia pre ochranu kapitálu. Ak vidia príležitosť, veľmi rýchlo dokážu alokovať kapitál a zamerať sa na investíciu. Z minulosti medzi najznámejšie oportunistické príležitostí patrila stávka na pokles trhu nehnuteľností a akcií v roku 2008, alebo stávka na pokles dot.com bubliny v roku 2001 alebo stávka na dlhovú krízu v eurozózne.
4. Short a pákový efekt.
Hedžový fond dokáže zarobiť aj na poklese, tzv. shorte. Napríklad si požičia akcie, ktoré okamžite predá za trhovú cenu, napríklad 10 milión dolárov. Ak cena akcií na trhu poklesne, akcie kúpi späť, ale za zníženú cenu v tom istom počte, napríklad 7 miliónov dolárov. Následne akcie vráti a rozdiel medzi predajom a nákupom je zisk, v tomto prípade 3 milióny, vďaka čomu sa zvýši hodnota fondu.
Tento princíp je charakteristickým znakom hedžových fondov. Fond si dokáže aj požičať kapitál, nakúpiť viac akcií ako by to mohol urobiť len z vlastným kapitálom a zvýšiť zisk z obchodov využitím pákového efektu. Väčšina investičnej verejnosti si myslí, že hedžové fondy týmto prístupom veľa riskujú, v skutočnosti však väčšina nepoužíva viac požičaných prostriedkov, ako dvojnásobok vlastného kapitálu.
5. Riadenie rizík a hedging
Asi najdôležitejšou časťou investičného procesu je risk management a hedging alebo zaistenie. Veľa investorov si myslí, že hedžové fondy sú veľmi rizikové. Pravdou však je, že je to skôr mýtus ako fakt. Všetko záleží od toho ako konkrétny fond využíva pákový efekt a aký má proces riadenia rizík. Veľa fondov využíva hedging práve k tomu aby znížilo riziko a zlepšilo výnosy.
Aby toto všetko fungovalo, je potrebné dodržiavať stratégiu, investičný proces a riadenie rizík, ktoré sa vyhodnocuje pri akejkoľvek zmene makro a mikroekonomických podmienok. Pravdou je, že hedžové fondy sú démonizované často buď preto, že ich investori nepoznajú a „niečo“ o nich počuli alebo kvôli tomu, že dokážu byť efektívnym nástrojom na riadenie rizika, diverzifikáciu a zhodnocovanie kapitálu.
Autor: analytický tím Stonebridge Capital